Akce KČT Vizovice

Krkonoše III.

Pořadatel: Vítek M.

Datum: 22. - 25. 9. 2016

Program:15. června od 15 do 16 hod. na KD budeme vybírat doplatek na akci. .
Hodnocení akce:Při prvním zveřejnění o výpravě do Krkonoš bylo tolik zájemců, že abychom všem vyhověli, museli jsme uspořádat výpravy 3. První se konala v květnu a druhá a třetí 22.-25.září 2016.
Toto hodnocení se týká výpravy KRKONOŠE 3. Ubytování s polopenzí bylo opět v osvědčeném hotelu Krakonoš. Službu tohoto hotelu musím pochválit hned na začátku. Stravování bylo přímo vynikající a taktéž s ubytováním jsme byli spokojeni. Náš požadavek na snídani již v 6 hod. byl vždy bez výhrad splněn.
Čtyřicet pět účastníků této výpravy jsme posbírali ve Vizovicích (+ Bratřejov a Vsetín ) , Želechovice, Zlín, Malenovice a Otrokovice. Nejvzdálenější účastník byl z Frýdku Místku.
Příprava zájezdu byla dosti komplikovaná odhlašováním nemocných a doplňováním náhradníky. Složení bylo rozmanité – děti od 10 let věku až po 80-ti leté aktivní seniory. Pro každého byl program.Někteří opakovali výpravu z jarní první výpravy. Pro ty bylo vhodné najít truchu jiný program.
Ve čtvrtek 22.9.16 jsme jednu skupinu vypustili v Bitouchově u Semil na Riegrovu stezku a zbytek se podíval na kapličku nad Bitouchovem a prošel se kolem zastávky ve Spálově. Po této první akci jsme přejeli do Bozkova a jedna skupina navštívila Bozkovské jeskyně a druhá skupina prošla naučnou stezku ponorné říčky Vašmendy ( cca 5 km). Někteří specialisté zde našli kousky železné rudy a vzali si je jako suvenýry. Na závěr jsme na čas dorazili do Jablonce nad Jizerou a v klidu jsme se ubytovali a v plánovaných 19 hod. jsme usedli k večeři.
To že budeme vstávat v 6 hod. nesli někteří účastníci těžko, ale když jsme byli jedni z prvních u lanovky pod Sněžkou, tak možná pochopili a ti co se po hodinové procházce vrátili lanovkou do Pece uviděli nekonečné davy směřující k lanovce. V tu chvíli bylo jasné, že jsme si přivstali zcela účelně. To se také ukázalo jako správné, když jsme odpoledne mimo plánovaný program ještě stihli jízdu zubačkou z Tanvaldu do Harrachova a to nás ještě obrala o čas policejní hlídka, která požadovala od řidiče i objednávku a seznam účastníků. Ujel nám vlak, ale za hodinu jel další a mezitím jsme si prohlédli lokomotivy zubačky připravené na sobotu, kdy mělo být slavnostní ukončení sezony. Pan ředitel dráhy nám ochotně odpovídal na naše dotazy k provozu zubačky a nakonec jsme se nacpali do vláčku. Polští studenti licea, kteří zabírali značný prostor vláčku nás ochotně pouštěli sednout. Pan Sklář viděl místo svého mládí v Kořenově. Toho dne jsme také více než splnili svůj plánovaný program. Večeři jsme stihli včas.
V sobotu jsme získali povolení k výjezdu autobusem na Špindlerovky a tam jsme se rozdělili na dvě skupiny. Manžeké Černí si vyšlápli na červené hřebenovce směrem východním, protože směr k Wawelu absolvovali již při první výpravě. Ostatní šli směrem na Dívčí kameny, Mužské kameny a někteří až na Wawel. Každý podle svých sil. Odpoledne jsme se přemístili do Jilemnice na Zvědavou uličku a oběd a potom do Harrachova na Mumlavské vodopády a prohlídku atraktivního Harrachova. Někteří vyjeli výtahem na skokanské můstky.
Nedělní program byl vlastně přesunem domů přes Polsko. Objeli jsme přes Sklárskou Porebu do Karpatz, vyběhli na Wang, přesunuli jsme se do Grzesowa na prohlídku kláštera, nahlédli jsme v barokním kostelu na bohoslužbu, která se právě konala, prohlédli jsme si i nerosty, které se prodávali v areálu kláštera. Přesunuli jsme se do starobylého městečka Chełmsko Śląskie, kde jsme si prohlédli dřevěné domky českých tkalců lněného zboží a opět jsme autobusem popojeli až do Broumova na krátkou prohlídku Broumovského kláštera a oběd.Potom jsme pokračovali Polskem ke starobylé pevnosti Srebrna Gora. To byla naše poslední zastávka. Návrat přes Králíky domů jsme stihli do dvaceti hodin, jak bylo v plánu.
Počasí bylo slunné a nálada i přes pro některé náročnější túry byla dobrá.

Ing. Miloslav Vítek

Zde najdete fotky z akce.